Savoir-vivre - spożywanie alkoholu



Wiele zasad dobrego wychowania można złamać, pijąc... i nalewając alkohol. Wpisany jest on w naszą kulturę oraz występuje na oficjalnych uroczystościach. W takich momentach wymagania zachowywania się są nieco inne niż te na imprezach ze znajomymi.


Na początku najważniejsze- umiar!

Przede wszystkim człowiek musi zachować umiar. Jest to najważniejsza zasada, ponieważ świadczy to o klasie człowieka. Upijając się najzwyczajniej może żałować swojego zachowania z poprzedniego dnia, gdyż wiadomo, że alkohol rozluźnia człowieka I często nie kontrolujemy w pełni swojego zachowania. Możemy zapaść w pamięci innych osób z danego spotkania w nieprzyjemny i zawstydzający nas sposób.

Główne zasady przy spożywaniu:

Według savoir vivre’u picia alkoholu, wysokiej jakości trunki spożywamy dla smaku, a nie w celu upicia się. Dobrym pomysłem jest rozkładanie sobie kieliszka na dwa razy, żeby alkohol nas nie omamił. Jedynym alkoholem uznawanym za stosowne, aby wypić go ‘’na raz’’jest wódka. Podczas uroczystości niestosowne jest krzywienie się oraz odchylanie głowy po spożytym trunku. Również przed toastem gospodarza nie należy próbować trunku. Później atmosfera się rozluźnia i każdy pije kiedy chce, na tyle ile ma ochotę. Wina, whisky powinniśmy wypijać małymi łyczkami, rozkoszując się ich smakiem.


Co z towarzyszami, którzy nie chcą pić?

Nie powinniśmy namawiać osób niepijących do skosztowania alkoholu. Należy wystrzegać się zwrotów zachęcających do picia trunków ludzi, którzy nie mają na to ochoty z nieznanych nam powodów,  tym bardziej, że nie będziemy w stanie wziąć odpowiedzialności za zachowanie takich osób.



Jak zachować się będąc gospodarzem?

Pewne zasady obowiązują również gospodarza. Podana przez niego wódka powinna być schłodzona. Podaje się ją w małych kieliszkach. Powinny być wykonane z cienkiego szkła, gdyż grube mogłyby obniżyć temperaturę alkoholu. Nalewając wino do kieliszków nie należy ich podnosić. Ważny jest także rodzaj kieliszka, którego użyjemy do trunków- najlepszą podpowiedzią będą rady zawarte na tym zdjęciu.



Kiedy koniec?

Zakończenie posiłku sygnalizują gospodarze, a goście powinni dostosować  się do ich sugestii i podziękować za ucztę. Pamiętajmy również o uzupełnieniu naszych barków, by spotkanie nie skończyło się z powodu wyczerpania jego zapasów.



Podsumowanie:
Przed samym spotkaniem pamiętajmy, że alkohol nie jest powodem spotkania, a jest jedynie dodatkiem, który ma nam umilić czas. Zwróćmy uwagę na toast, i na odpowiedzialne spożywanie alkoholu. Jako gospodarze bądźmy gotowi ugościć gości odpowiednimi trunkami w przeznaczonym im szklankach lub kieliszkach. Jednak te wszystkie rady nie będą działać, jeśli nie zachowamy umiaru. Gdy alkohol uderzy nam do głowy możemy narobić wstydu, a nawet największy dżentelmen wyjdzie na mało kulturalnego.

Komentarze

  1. Wow Wow, cudowne Kolego, hau hau.

    OdpowiedzUsuń
  2. Samo picie alkoholu oczywiście jest dla ludzi, ale niestety z czasem jakiś procent osób może mieć problemy z alkoholem i czuć uzależnienie. W takim przypadku na pewno dobry jest detoks w domu https://detoksfenix.pl/uslugi/odtrucie-alkoholowe-w-domu/ który może być doskonałym wyjściem bez konieczności wizyty w ośrodku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Samo spożywanie alkoholu nie jest złe o ile znamy umiar. Wiele osób niestety o tym zapomina i doprowadza się do stanu zatrucia alkoholowego. W takiej sytacji pomocne może okazać się odtrucie alkoholowe łódź.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja również na takich sprawach się nie skupiam i zdecydowanie wolę być po prostu zdrowa. W każdym razie od siebie mogę wam na pewno polecić bardzo dobrego psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ i ja jestem zdania, ze taka opcja jest bardzo ważna.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty