Savoir vivre – witanie się, zasady.


Witanie się wydaje się być rzeczą, dość prostą jednak i ta czynność ma swoje zasady, które łatwo można złamać. Pragnę Państwu przybliżyć kilka ważnych aspektów:

Kto powinien przedstawiać się jako pierwszy..
Otóż mężczyzna jako pierwszy powinien witać się przy spotkaniu z kobietą, zaś młodsza przedstawicielka płci pięknej jako pierwsza powinna wyjść z tą inicjatywą do starszej od siebie, jednak to starsza kobieta wyciąga dłoń jako pierwsza.

W pracy, środowisku biznesowym, pierwsza osoba podaje swoje imię i nazwisko młodsza rangą.

Jak się do siebie zwracać po zapoznaniu
Po zapoznaniu się nie należy odpowiadać "bardzo mi przyjemnie, bardzo mi miło". O wiele bardziej stosowane i mile widziane są zwroty typu "cieszę się, że miałem/ miałam okazję panią/ pana poznać". Jeżeli okoliczności tego wymagają, można powiedzieć "jestem zaszczycony/ zaszczycona, iż mogłem/ -am papa / panią poznać".

Kolejnym mankamentem, będzie to czy powionno się wstać i witać, czy witać się na siedząco, Zawsze możesz siedzieć, gdy witasz się z osobami młodszymi od siebie (wyjątkiem są szefowie). Uniesienie się z krzesła jest oznaką szacunku dla osoby, z którą się witasz, bez względu na wiek i płeć. Nigdy więc nie zaszkodzi.

Całowanie się na powitanie, jest to ostatnio popularny sposób na witanie się, nawet gdy osobę dopiero co poznajemy, jednak to nie jest konieczne i nie można co ulegać modzie.

Co w wypadku, gdy przychodzisz na spotkanie/ imprezę i nie znasz wszystkich gości? Pierw należy przywitać się z osobami, które znasz, a ze osobami nieznajomymi powinnien zapoznać Cie gospodarz, jednak jeżeli są oni zbyt zajęci by to zrobić, spokojnie sam możesz przedstawić się(Panie-paniom, a Panowie- panom)

Ważnym aspektem jest również uścisk dłoni, który wiele zdradza o naszym rozmówcy. Powinien on być zdecydowany, nie za długi, gdyż zbyt długi i mocny pokazuje skłonność do manipulowania innymi, zaś zbyt słaby mówi o nas jako o niepewnych siebie osobach.



Komentarze

Popularne posty