Savoir-vivre w komunikacji miejskiej

Każdego dnia ogromna ilość osób korzysta z transportu publicznego. Niestety jednak duża część nie potrafi grzecznie zachować się w autobusie czy tramwaju. Oto kilka reguł kultury osobistej obowiązującej pasażerów komunikacji miejskiej.   

Znalezione obrazy dla zapytania public transport

                                                                                                                                         

1. Zakup i skasowanie biletu:

Jest to obowiązek każdego pasażera. Nie płacąc za bilet, dokonujesz kradzieży. Należy pamiętać, że nie jeździmy autobusami międzymiastowymi za darmo, tylko płacimy za czyjąś pracę.

2. Zachowanie odpowiednie porządku dotyczącego wsiadania i wysiadania z autobusu:

Należy pamiętać, że kiedy autobus czy tramwaj zatrzymuje się, pierwszeństwo mają osoby opuszczające pojazd. Dopiero kiedy wszyscy wysiądą, wtedy następuje moment, w którym zgodnie z zasadami savoir-vivre możemy wsiąść do komunikacji. Jest to bardzo ważna zasada, której przestrzeganie zapewni brak jakichkolwiek przepychanek i nieprzyjemności podczas wsiadania do autobusu.

3. Spokojne zajmowanie wolnych miejsc:

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której osoba dosłownie ''rzuca się'' na odpowiadające mu miejsce, ustawione przodem do kierunku jazdy i najczęściej przy oknie. Może podczas takiego zachowania nieświadomie potrącić czy uderzyć osoby, które mija, przez żądze zajęcia najlepszego siedzenia w autobusie. Należy unikać takiego pochopnego ruchu i spokojnie zająć wolne miejsca, nie zakłócając przy tym spokoju innych osób.

4. Ustępowanie miejsca:

W naszej kulturze ukształtowała się reguła, mówiąca o tym, że zawsze powinniśmy ustąpić miejsca siedzące dla starszych osób, kobiet w ciąży lub osób niepełnosprawnych. Tego typu zachowanie podkreśli szacunek, jakim obdarzamy te osoby, oraz zapewni uniknięcie różnego rodzaju konfliktów.

Znalezione obrazy dla zapytania ustępowanie miejsca

5. Różnego rodzaju siatki, bagaże:

Należy pamiętać, że plecaki i innego typu przedmioty, nie potrzebują osobnego miejsca w komunikacji, nic się nie stanie jeśli położymy je na ziemi obok siebie, a dzięki temu ustąpimy miejsca innym ludziom.

6. Szacunek wobec innych pasażerów:

Poprzez różnego typu sytuacje możemy zakłócić spokój, czy po prostu irytować innych pasażerów. Mowa tu o chociażby słuchania muzyki bez użycia słuchawek, tylko tak, aby inni uczestnicy też byli zmuszeni do wysłuchiwania jej, mimo braku takowych chęci. Innym przykładem braku szacunku wobec innych jest chociażby spożywanie różnego rodzaju potraw zawierających sosy, które mogą być wyczuwalne w całym pojeździe. Są to przykłady braku okazania szacunku.

7. Zachowanie grzeczności w autobusie:

Należy pamiętać, że zasady savoir-vivre w autobusie nie odbiegają od innych, dlatego kiedy chcemy przejść, przecisnąć się w pojeździe chociażby do wyjścia, należy używać zwrotów grzecznościowych, w tym przypadku: ''przepraszam''.

8. Ograniczenie używania telefonów:

Jazda autobusem czy tramwajem nie trwa wiecznie, dlatego jeśli nie mamy nic pilnego do załatwienia przez telefon należy powstrzymać się od rozmów, i oddzwonić po wyjściu z pojazdu, ludzie raczej nie chcą słuchać na głos prywatnych rozmów innych osób.


Dzięki tym paru zasadom i radom, każdy z nas nie tylko będzie dbał o innych, ale także i o samego siebie. Wiele razy nasze zachowanie jest inspiracją dla innych osób i dzięki naszemu zachowaniu możemy wpływać pozytywnie na ludzie nas otaczających. Bądźmy dla siebie życzliwi każdego dnia, a dobro do nas wróci!

Komentarze

Popularne posty