Czym jest savoir-vivre?
Od małego każdy z nas uczony jest wielu rzeczy- jedną z nich jest odpowiednie zachowanie. Często hasło sprowadzane jest do prostego określenia- co wypada a co nie. Z wiekiem spotykamy się z coraz to nowszymi sytuacjami, a co za tym idzie również zasadami, które wtedy obowiązują. Jednak czasem trafi nam się spotkanie, gdzie chcemy odpowiednio się zachować, a nie mamy na ten temat żadnej wiedzy. Często właśnie ta niewiedza może doprowadzić do niezręcznych momentów, wstydu lub zażenowania drugiej osoby. Sam wiele razy spotykałem się z takimi sytuacjami i czułem się bezradny, kiedy nie wiedziałem jak odpowiednio się zachować.
Dlatego, gdy usłyszałem o wszechobecnych zasadach savoir-vivre'u, bardzo się zainteresowałem. Jaki kieliszek wina powinienem wybrać, jak zachować się w miejscu publicznym, jak odpowiednio potraktować kobietę czy starszą osobę- na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedź. Ważne jest, żebyśmy chcieli edukować się w tej kwestii i zgłębiać nawet najdziwniejsze zasady, które może kiedyś wykorzystamy lub zrobimy na kimś pozytywne wrażenie.
Czym jest savoir-vivre?
Po wpisaniu tego hasła w naszej wyszukiwarce na pierwszym miejscu pojawi się definicja z wikipedii: Savoir-vivre (fr. savoir – wiedzieć, vivre – żyć; „znajomość życia”) – ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie. Inaczej mówiąc, wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:
-nakrywania, podawania do stołu i jedzenia oraz picia,
-wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru (Dress code),
-form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),
-komunikacji (także telefonicznej i internetowej),
-zachowania się w szczególnych sytuacjach.
Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Znajomość międzykulturowych zasad określana jest mianem cross-cultural savoir-vivre. Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.
Krótko o historii savoir-vivre'u:
W wielu książkach i artykułach możemy znaleźć dokładną i niezwykle interesującą historię powstania zasad jako samych w sobie reguł, a następnie samego określenia ich mianem savoir-vivre'u. Jednak by nie odgonić czytelników, chciałbym posłużyć się uproszczonym opisem zaczerpniętego ze strony poradnikzdrowie.pl, który w lekki i przystępny sposób mówi o tym zjawisku. Tych bardziej ciekawskich oczywiście zapraszam i serdecznie zachęcam do zagłębienia się w ten temat na bardziej naukowych stronach. Jak mówi artykuł, savoir-vivre swoich korzeni wcale nie ma we Francji, a w starożytnej Grecji, gdzie tworzyła się potęga kultury europejskiej. Grecy dążyli do doskonałości, a to miało swoje odzwierciedlenie w licznych uroczystościach, ceremoniach i świętach. W średniowieczu nie przykładano do savoir-vivre'u tak wielkiej wagi - wszystkie warstwy społeczne wyróżniały się podobnymi manierami. Jak sami kojarzymy, okres ten nie charakteryzował się wykwintnymi manierami, a raczej z prostym życiem skupiającym się na modlitwie i przetrwaniu. Ponownie nacisk na zasady dobrego wychowania zwrócono w renesansie i był on kontynuowany w następnych wiekach. Dopiero w latach 60. XX wieku stopniowo przywiązanie do etykiety regulującej ludzkie zachowania niemal w każdej życiowej sytuacji zdecydowanie zmalało. Ważniejsza stała się wolność wyboru, możliwość postępowania tak, jak sami uważamy za słuszne. Często mogło to być mylące, gdyż akceptowane przez nas zachowanie niekoniecznie musiało być odpowiednie dla innych.
Na nasze wielkie szczęście i mimo tej tendencji do tworzenia własnego zdania savoir-vivre nie odszedł zupełnie w zapomnienie - w niektórych sytuacjach znajomość zasad dobrego wychowania jest niezbędna, gdy zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia, zaprezentowaniu się w towarzystwie, właściwej reakcji w danej sytuacji. Często także pozwala nam zgłębić się w sposób bycia i myślenia naszych przodków, którzy wymyślali dane maniery. Możemy to zobaczyć na prostym przykładzie- kiedyś to mężczyzna utrzymywał kobietę i to on zawsze płacił za kolację, jednak w dzisiejszych czasach i przy równouprawnieniu płeć piękna zarabia tyle samo co ta brzydsza, dlatego opłacenie przez kobietę rachunku nie jest niczym złym.
Cel naszego bloga-
Jako zafascynowani tematem dobrych manier młodzi ludzie, chcielibyśmy podzielić się naszą pasją z osobami, które chcą wywrzeć dobre wrażenie na innych, posiadać dużą kulturę osobistą i kształcić się w tym wymiarze. Mamy nadzieję, że kolejne nasze wpisy dostarczą wielu informacji z różnych dziedzin życia i zaspokoją ciekawość tych najbardziej dociekliwych. Nie jesteśmy idealni i wciąż się uczymy, ale z waszą pomocą możemy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, by zaimponować np. naszej wybrance/wybrankowi życiowemu. Zapraszamy do czytania naszych kolejnych wpisów, żeby odpowiedzieć sobie na tak ciekawe pytania, jak to z obrazka.
Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia nerwicy jest decyzją, która może odmienić życie. Dlatego tak ważne jest, aby zaufać specjalistom, którzy posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również empatię i zrozumienie. Strona https://psycholog-ms.pl/leczenie-nerwicy-wroclaw/ jest miejscem, gdzie znajdziesz takich profesjonalistów, gotowych pomóc Ci w tej ważnej zmianie.
OdpowiedzUsuńLeczenie uzależnień wymaga nie tylko diagnozy, ale również planu terapeutycznego dostosowanego do konkretnej osoby. Proces ten często przebiega w kilku etapach i obejmuje pracę nad zmianą nawyków oraz wzmocnieniem motywacji. W terapii istotna może być także współpraca z rodziną pacjenta. Na stronie https://empatio.pl/uslugi/terapia-uzaleznien/ opisano, jak wygląda pomoc w takich przypadkach. Zawarte tam informacje mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii.
OdpowiedzUsuń